Dnia 27 marca br. uczennica klasy 5b Michalina Sosnowska wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Teatralnej PIKtoGRAMY 2024 w formie artystycznej Mistrzowie recytacji, który odbył się w Grajewskim Centrum Kultury. Uczennica zaprezentowała utwór o tematyce przyjaźni. Jest nam niezwykle miło poinformować, że Michalina zdobyła I miejsce w kategorii: Klasy IV-VI szkoły podstawowe. Ponadto, jury postanowiło zakwalifikować uczennicę do Finałów IV Wojewódzkiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Teatralnej PIKtoGRAmy 2024, które odbędą w dniach 23-26 kwietnia 2024 r. w Centrum Kultury i Rekrutacji „Dom Ludowy" w Supraślu. Michalino, jesteśmy z Ciebie ogromnie dumni i życzymy sukcesu w kolejnym etapie konkursu!
Aktualności
I miejsce Michaliny
Klasa I A żegna zimę
Klasa I A postanowiła na dobre pożegnać aurę zimową. Pierwszoklasiści, podejmując wyzwanie przygotowania słomianej kukły, nawiązali do tradycji kultywowanej od pokoleń. Klasowa marzanna nie została jednakże zatopiona, a skropiona wodą. Rytuałowi towarzyszyły następujące słowa:
„Marzanno, marzanno,
ty zimowa panno,
wodą cię skrapiamy,
bo wiosnę witamy!".
Za oknem można dostrzec oczekiwane od wielu tygodni zmiany, czyżby obrzęd przyczynił się do pierzchnięcia zimy?
1
„Wiosna, wiosna ach to Ty!”
22 marca w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski „Wiosna, wiosna ach to Ty!”. Do konkursu przystąpiło 14 przedszkolaków z wszystkich grup przedszkolnych. Młodzi miłośnicy poezji prezentowali wiersze o tematyce wiosennej.
Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej, upowszechnianie kultury języka wśród dzieci, rozwijanie zainteresowań poezją, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień.
Ocenie podlegał dobór repertuaru, zdolności recytatorskie, interpretacja utworu, ogólny wyraz artystyczny.
Wszyscy uczestnicy i ich rodzice podeszli do konkursu bardzo profesjonalnie, dzieci wspaniale zaprezentowały swoje utwory, recytacji dopełniały cudowne stroje, rekwizyty, gesty sceniczne. Nasze jury z zachwytem obserwowało przejętych artystów i miało naprawdę trudne zadanie przed sobą, bo jak wiadomo ciężko wybrać tych najlepszych spośród wielu utalentowanych osób. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz upominek.
Wszystkim artystom serdecznie gratulujemy. Do zobaczenia w przyszłym roku!
13
„Młodzież Zapobiega Pożarom"
22 marca 2024 r. w Urzędzie Miasta Grajewo odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom", w których uczestniczyło 15 uczniów grajewskich szkół podstawowych. Celem turnieju jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych.
Laureatami miejskich eliminacji Turnieju zostali:
w I grupie wiekowej (uczniowie klas I – IV szkół podstawowych):
I miejsce – Oliwier Konopka – Szkoła Podstawowa nr 1,
II miejsce – Paweł Bukowski – Szkoła Podstawowa nr 1,
III miejsce – Zofia Dziekońska – Szkoła Podstawowa nr 1.
W II grupie wiekowej (uczniowie klas V – VIII szkół podstawowych):
III miejsce – Oskar Wiski – Szkoła Podstawowa nr 1.
Drodzy Uczniowie, serdecznie gratulujemy! Jesteśmy z Was dumni!
Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca to święto najcenniejszego płynu na Ziemi. Od najmłodszych lat kształtujemy świadomość dzieci na temat znaczenia wody dla życia ludzi, zwierząt i roślin. W czasie zajęć przedszkolaki dowiedziały się gdzie mieszka woda, co żyje w wodzie, komu i do czego jest ona potrzebna. Próbowały zrozumieć proces obiegu wody w przyrodzie oraz dowiedziały się jak dużo jest jej na kuli ziemskiej i w naszym ciele.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę w duchu eksperymentów i zagadek. Klasy I-III przeniosły się do „Krainy Czterech Żywiołów". Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w szeregu warsztatów wiosenno-naukowych przygotowanych przez nauczycieli. Dzieci poznały warsztat pracy historyka, 9 różnych sposobów kodowania informacji, historię cyrylicy, nauczyły się jak pracować z mapą oraz jak zdrowo się odżywiać. Sprawdziły, czy balony potrafią tańczyć i śpiewać oraz czy można przejść przez kartkę papieru. Doskonaliły także słownictwo z języka angielskiego związane z wiosną i dowiedziały się, co potrafi zwykła cytryna. Uczniowie uczestniczyli również w zabawach sportowych.
3010
Czad i ogień, obudź czujność. Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!
Kończąc tegoroczną akcję „Czad i ogień, obudź czujność. Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!" uczniowie klasy IVb udali się na spotkanie ze strażakami w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie. Zwiedzili pomieszczenia, w których pracują strażacy, a następnie w czerwonych kaskach i kamizelkach wysłuchali wskazówek na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w pożarach. Ćwiczenia praktyczne odbyli na fantomach.
3
Zasady opłat za obiady dla uczniów klas I-VIII z SP nr 1 w Grajewie za miesiąc kwiecień 2024 r.
- Opłaty za obiady za miesiąc kwiecień 2024 r. należy wpłacać od 26-28 marca 2024 r.(uczniowie otrzymają 26 marca 2024 r. paski z naliczeniem kwoty do zapłaty).
- Informację o wysokości opłat za obiady można również uzyskać pod nr tel. 86 272 48 28 wew. 207 w godzinach 9.30-11.30, 13.45-14.00.
- Koszt obiadu dla ucznia za miesiąc kwiecień 2024 r. wynosi 108,00 zł (18 dni żywieniowe x 6,00 zł).
- Karta obiadowa będzie wydana dla ucznia po zaksięgowaniu należności na koncie szkoły.
Numer konta do wpłat za obiady :
49-1020-1332-0000-1202-1075-8649,
tytułem: za obiady, imię i nazwisko ucznia, klasa, za miesiąc …r.
proszę o dokładne wpisywanie danych i niezaokrąglanie kwot.
- W przypadku nieobecności ucznia opłata za obiady zostanie zwrócona przy rozliczeniu w następnym miesiącu. Warunkiem dokonania odpisu jest zgłoszenie terminu nieobecności ucznia u kierownika świetlicy najpóźniej do godz. 9.00. pod nr. tel. (86) 272-48-28 wew. 207. Odpisu, o którym mowa dokonuje się począwszy od drugiego dnia nieobecności. Odpisu nie dokonuje się w trzech ostatnich dniach miesiąca.
- Pierwszego dnia nieobecności dziecka rodzice/opiekunowie prawni mogą pobrać obiad na wynos w godz. 12.50-13.15 oraz 13.45-14.00.
- Wszystkie zmiany dotyczące korzystania z obiadów (np. rezygnacja z obiadów), należy zgłaszać do kierownika świetlicy.
Rozstrzygnięto wiosenne konkursy biblioteczne
Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny podczas apelu szkolnego zostały ogłoszone wyniki konkursów zorganizowanych przez bibliotekę „Mem o książce” i „Słodki konkurs czytelniczy”.
Uczestnicy konkursu - uczniowie klas 7 i 8 tworzyli memy internetowe promujące książkę lub czytanie. Wpłynęło 29 ciekawych prac, z których komisja wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Paulina Pieńkowska kl. 7b
II miejsce - Jakub Zalewski kl. 7b
III miejsce - Janusz Świderski kl. 7b
III miejsce - Dominika Ostrowska kl. 7b.
WYRÓŻNIENIA:
Michał Dziądziak kl. 7a, Oskar Makowski kl. 8a
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni ocenami z informatyki, a zwycięzcy odebrali nagrody rzeczowe.
W „Słodkim konkursie czytelniczym” skierowanym do uczniów klas 1-3 na podium zwycięzców stanęli:
I miejsce - Ola Skorupa kl. 3b
II miejsce - Maurycy Sulima kl. 3a
II miejsce – Natalia Szczepańczyk kl. 3b
Nagrodą była książka, zakładka oraz torba słodyczy.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
„Wielkanoc"
„Święcone jajeczko,
Śliczna malowanka!
Śpiewam sobie, skaczę sobie
Od samego ranka".
Maria Konopnicka14 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Grajewie, tradycyjnie już w okresie poprzedzającym Wielkanoc, odbył się Konkurs Plastyczny pt. „ Ozdoby Wielkanocne", którego adresatami byli uczniowie klas I – III. Artyści zainspirowani tematyką świąteczną, wykonali przepiękne, własnoręcznie zdobione kurczaczki, jajeczka, zające oraz stroiki wielkanocne. Stosując różnorodne materiały plastyczne i techniki stworzyli niezwykle ciekawe prace. Uczestnicy zmagań konkursowych wykazali się pomysłowością i kreatywnością, za co zostali nagrodzeni dyplomami, upominkami oraz gromkimi brawami koleżanek i kolegów. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.
4
Kartka Wielkanocna
Dnia 20 marca 2024 r. ogłoszono wyniki wewnątrzprzedszkolnego konkursu plastycznego ,,Kartka Wielkanocna". Dzieci samodzielnie lub z pomocą rodziców przygotowały piękne kartki wielkanocne. Oceny prac dokonała komisja, która przyznała nagrody i wyróżnienia. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!
8
Warsztaty wielkanocne w Muzeum Mleka
18 marca 2024r., w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne, uczniowie klas 3a i 3c wybrali się na warsztaty wielkanocne do znanego nam Muzeum Mleka w Grajewie. W miłej, przyjaznej atmosferze powstały niezwykłe, oryginalne ozdoby, które z pewnością uświetnią dekoracje świątecznego stołu. Na zakończenie zajęć uczestnicy wspólne z Krówką Matyldą wykonali pamiątkowe zdjęcia.
„Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy".
15 marca 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta lekcja historii poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych. 24 uczniów klas 4a, 5a, 5b,5c, 6a, 6b, 8a i 8b przybliżyło swoim rówieśnikom historię podziemia antykomunistycznego w latach 1944-1956. Informacje o Żołnierzach Wyklętych przeplatały piękne wiersze, pieśni i fragmenty filmów. W czasie uroczystości uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i instrumentalne. Uroczystość odbyła się w rocznicę wydania wyroku śmierci na najodważniejszego żołnierza II wojny światowej – rotmistrza Witolda Pileckiego. Warto nadmienić, że w tym dniu Pani Zofia Pilecka- Optułowicz obchodziła 91 urodziny. Od 76 lat czeka na moment, by postawić świeczkę na grobie ojca. Wszyscy czekamy na odnalezienie prochów naszego bohatera.
O bohaterach wrzucanych do bezimiennych grobów staramy się pamiętać i oddawać należną im cześć. Zapoczątkowaliśmy w tym roku upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych udziałem w XII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. 4 uczniów z kasy 4a z wychowawcą i rodzicami jednej z uczennic uczestniczyło w biegu 3 marca 2024.
Cześć i chwała bohaterom!
7
„Uczymy się przeciwdziałać emisjom”
W dniach 11 – 12 marca 2024 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne pt.: „Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom”.
Grupy przedszkolne: Biedronki, Tygryski, Odkrywcy, Tropiciele, a także uczniowie klas: 1A, 1B i 1C dowiedzieli się, czym są emisje oraz odpowiedzieli na pytanie, co możemy zrobić, aby zminimalizować zanieczyszczenie powietrza. Uczestnicy warsztatów poznali również istotną funkcję roślin w życiu codziennym. Prowadzący warsztaty pokazali podopiecznym specjalne urządzenie służące do pomiaru jakości powietrza, a następnie zbadali stan powietrza w sali. Wyniki testu okazały się pomyślne.
Spotkanie zostało zwieńczone sprawdzianem wiedzy przy pomocy koła fortuny. Dzieci wykazały się aktywnością i zaangażowaniem. Wychowankowie udowodnili, że jakość powietrza i środowisko nie są obojętne nawet najmłodszym.
13
Śmieszne kanapki!
Uczniowie klasy 1 b przygotowywali na zajęciach zdrowe kanapki według własnego pomysłu. Wykazali się przy tym dużą pomysłowością i oryginalnością. Na talerzach pojawiły się zwierzątka, ludziki i ufoludki. Oczywiście nie zabrakło przy tym dobrej zabawy. Było śmiesznie, smacznie i zdrowo!
18
REKRUTACJA
LISTA KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH
I NIEZAKWALIFIKOWANYCH W POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH I KLASY PIERWSZEJ
NA ROK SZKOLNY 2024/2025DOSTĘPNA JEST W GABLOCIE PRZY PORTIERNI.
W szkole jest super!
Od poniedziałku do środy „Jedynka" przyjmowała gości ze wszystkich grajewskich przedszkoli. Celem tej wizyty było zapoznanie z naszą placówką. W programie wycieczki zaplanowano najróżniejsze atrakcje: spacer po szkole, zwiedzanie klas lekcyjnych, pokonanie toru przeszkód, zajęcia SI (dzieci ćwiczyły ogólną sprawność ruchową, stymulację percepcji słuchowej itp.), zabawy w sali gimnastycznej oraz siłowni, wizyta w bibliotece szkolnej oraz wysłuchanie bajki – pomagajki o misiu Kuleczce, który najpierw bał się szkoły, ale zrozumiał, że ona jest ważna i każdemu potrzebna, zabawa ze starszymi koleżankami i nauka origami, zwiedzanie stołówki i zajęcia kulinarne (przygotowywanie pysznego deseru owocowego). Przyszli pierwszoklasiści chętnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach. Na pamiątkę tych odwiedzin dzieci otrzymały oryginalne zakładki do książki. Zabrały też ze sobą wykonane własnoręcznie origami - misia, który ma im przypominać, że nie ma czego się bać, bo w szkole jest super.
90
„Jeden grosz znaczy niewiele, ale góra grosza jest największa na świecie."
Szkolne Koło PCK działające przy Szkole Podstawowej nr 1 w Grajewie kolejny raz wzięło udział w ogólnopolskiej akcji „GÓRA GROSZA". Celem zbiórki monet jest pomoc dzieciom z domów dziecka, rodzinnych domów dziecka oraz rodzin zastępczych.
Pieniądze z tej akcji zostaną przeznaczone m.in. na tworzenie programów umożliwiających wszechstronny rozwój tych dzieci oraz ochronę ich praw.
29 lutego 2024r. zakończono zbiórkę monet prowadzoną wśród uczniów i nauczycieli. W tym roku zebrano 898 złotych 32 grosze. Opiekunowie Szkolnego Koła PCK składają serdeczne podziękowania całej społeczności szkolnej za aktywne uczestnictwo i poparcie tej wyjątkowej akcji.
Sukces Zosi i Mai w konkursie ortograficznym „Język ojczysty to skarb, który warto pielęgnować i rozwijać przez całe życie." Z. Herbert
21 lutego z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego
Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie, jak co roku, zorganizował dyktando międzyszkolne dla klas trzecich Szkół Podstawowych w Grajewie. Uczestnicy zmagań ortograficznych wykazali się doskonałymi umiejętnościami językowymi i walczyli dzielnie o tytuł Mistrza Ortografii. Wśród laureatów konkursu jury pod przewodnictwem Pani dr Lucyny Bagińskiej - wyłoniło nasze dwie uczennice:
Zofia Dziekońska zajęła II miejsce,
Maja Czyż zajęła III miejsce .
Zwyciężczynie otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Grajewie. Naszym wspaniałym uczennicom gratulujemy wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów !
„Luty jest to miesiąc krótki, nam się jeszcze krótszy zdawał, z wiatrem poszły wszystkie smutki, bo wesoły był karnawał!". Józef Birkenmajer „Luty"
W lutym rozpoczęliśmy nowy semestr. Tak jak w wierszu J.Birkenmajera miesiąc ten minął nam bardzo szybko. Wszystko to dzięki różnorodnym zajęciom jakie proponowaliśmy naszym wychowankom.
Tradycyjnie, wykonywaliśmy wiele prac plastycznych, w tym prace w ramach projektu „ Kreatywne prace plastyczne". Zorganizowaliśmy zajęcia komputerowe, powiązane tematycznie z zajęciami świetlicowymi, a także zajęcia kulinarne oraz ruchowe w sali korekcyjnej.
Dużą atrakcją dla dzieci okazał się Międzynarodowy Dzień Pizzy. Z tej okazji zorganizowaliśmy zajęcia, podczas których dzieci samodzielnie przygotowały pizzę.
Miesiąc zakończyliśmy ciekawym akcentem kulturoznawczym: pieszą wycieczką do Grajewskiej Izby Historycznej w celu obejrzenia wystawy „Monidła – świadectwa przeszłości".
32