Aktualności

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2025/2026

            Informujemy, że uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego
            odbędą się według następującego harmonogramu:

            Czwartek, 25 czerwca 2026 r.

            • Oddział przedszkolny (grupy 0) – godz. 15.00, stołówka szkolna
            • Klasy VIII – godz. 16.00, sala gimnastyczna

            Piątek, 26 czerwca 2026 r.

            • Msza Święta w parafii pw. św. Jana Pawła II – godz. 7.50
              Zachęcamy uczniów, rodziców oraz nauczycieli do udziału we wspólnej modlitwie.
            • Klasy I–III – godz. 9.00, sala gimnastyczna
            • Klasy VIII – godz. 9.00, spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych oraz odbiór świadectw ukończenia szkoły
            • Klasy IV–VII – godz. 10.00, sala gimnastyczna

            Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do udziału w uroczystościach kończących rok szkolny 2025/2026.
            Życzymy bezpiecznych, radosnych i pełnych odpoczynku wakacji.

          • Żywa lekcja języka rosyjskiego.

            Uczniowie klas V i VII przygotowali i zaprezentowali w języku rosyjskim inscenizację wiersza „Rzepka.” Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodszych uczniów nauką języka rosyjskiego oraz przybliżenie im literatury i kultury rosyjskiej.

            Przed występem uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonali piękne dekoracje przedstawiające ogromną rzepę oraz cały ogród warzywny, które stworzyły wyjątkową atmosferę przedstawienia.

            Po zakończeniu inscenizacji uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę rosyjskich pamiątek. Wśród eksponatów znalazły się matrioszki, samowar oraz drewniane, ręcznie malowane, grzechotki. Dodatkową atrakcją było czytanie po rosyjsku fragmentów znanych bajek: „Kopciuszek” i „Królewna Śnieżka.”

            Spotkanie było ciekawą i wartościową formą nauki poprzez zabawę. Dzieci miło i pożytecznie spędziły czas, uczestnicząc w żywej lekcji języka obcego, która pozwoliła im rozwijać zainteresowania językowe oraz poznać kulturę naszych wschodnich sąsiadów.

          • Klasa IA w laboratorium odkrywców!

            Uniwersytet Dzieci to fundacja, której celem jest propagowanie kreatywnego i angażującego podejścia do nauki poprzez realizację projektów edukacyjnych opartych na dziecięcej ciekawości. Jednym z takich przedsięwzięć był projekt „Mali naukowcy”, w którym uczestniczyli uczniowie klasy IA. W ramach cyklu zajęć dzieci przeprowadzały różnorodne eksperymenty, na czas których sala lekcyjna zamieniała się w wesołe laboratorium. Zorganizowane warsztaty dostarczały najmłodszym niezapomnianych, pozytywnych wrażeń, łącząc praktykę z teorią oraz zabawę z nauką. Każde wspólne spotkanie w ramach projektu dostarczało kolejną dawkę nowej wiedzy i doświadczeń. W celu uatrakcyjnienia zajęć i zaciekawienia młodych odbiorców przekazano uczniom do dyspozycji specjalistyczny sprzęt naukowy, m.in. mikroskop oraz zestawy doświadczalne. Realizacja programu edukacyjnego w nieszablonowy sposób zachęcała uczniów do poszerzania swojej wiedzy i kreatywnego myślenia.

          • Finałowy Turniej Grajewskiej Szkolnej Ligi Szachowej - zapraszamy!

            Zapraszamy na Finałowy Turniej Grajewskiej Szkolnej Ligi Szachowej, który odbędzie się 27 czerwca 2026 r. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. K.  I. Gałczyńskiego w Grajewie. Podczas finałowych rozgrywek zostaną wyłonieni i nagrodzeni zwycięzcy całego sezonu. Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, z tempem gry 10 minut na partię + 5 sekund za każdy ruch.
            Zapraszamy wszystkich uczestników oraz sympatyków królewskiej gry do wspólnego przeżywania sportowych emocji i kibicowania młodym szachistom!

          • Sukces Poli

            Uczennica klasy 6a Pola Jatczak uczestniczyła w IX edycji konkursu poetyckiego IPN „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”.

            Jej utwór pt. „Vesperale-Gwiazdeczka” o Krystynie Skarbek, ulubionej agentce premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, został doceniony przez Komisję Konkursową: Pola zajęła III miejsce w kategorii uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z terenu województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

            Konkurs służy do propagowania wartości patriotycznych oraz przywracania pamięci o losach Polaków i ich wkładzie w dążenie do odzyskania wolności i niepodległości w latach 1918-1989. Uroczysta Gala podsumowująca konkurs odpędzie się w październiku 2026 r.

            Szczególnie dumne z sukcesu Poli są jej opiekunki merytoryczne p. Małgorzata Koprowicz, nauczyciel historii i p. Agata Domińska, nauczyciel języka polskiego.

            Życzymy Poli wielu sukcesów w przyszłości i wytrwałości w poznawaniu przeszłości naszej Ojczyzny!

          • ŚLADAMI PATRONA.

                 Czerwiec to miesiąc, w którym organizuje się najwięcej wycieczek. Różnych. Więc nauczyciele: bibliotekarz, historyk, anglista i polonista postanowili zorganizować wyprawę śladami patrona naszej szkoły, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Znalazła się też grupa chętnych uczniów i tak 16 czerwca ruszyliśmy do leśniczówki Pranie, która - można chyba tak powiedzieć – była dla poety jak Czarnolas dla Jana Kochanowskiego. To tu Gałczyński odzyskał chęci, by żyć i tworzyć. To tu powstały poematy: „Niobe”, „Wit Stwosz” i „Kronika olsztyńska”. Jest to rzeczywiście niezwykłe i urokliwe miejsce. Uczniowie stwierdzili, że muzeum jest „całkiem fajne”. Nie tylko je zwiedzili, ale wzięli też aktywny udział w warsztatach, w czasie których uczestnicy zamieniają się w detektywów, współpracując w grupach ćwiczą spostrzegawczość i uważność, tropią na muzealnej wystawie ślady, które pozwolą rozwiązać przygotowane dla nich zagadki. Niezła zabawa. Organizatorzy tej wycieczki chcieliby, aby stało się to tradycją szkoły. Może się uda.                      

          • ,,Wywiad z celebrytą''!

            Na lekcji języka angielskiego uczniowie klasy 5a zaprezentowali projekt pt.: ,,Wywiad z celebrytą''. Uczniowie wcielili się w postaci reporterów oraz słynnych wśród młodzieży gwiazd sportu, filmu lub internetu. Zapraszam do fotorelacji oraz obejrzenia wywiadów. 

          • XIV edycja Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”.

             15 czerwca 2026 roku w Białymstoku odbyło się uroczyste podsumowanie XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej oraz bohaterach i ofiarach tych tragicznych wydarzeń.

             Z dumą informujemy że nasza uczennica Lena Kłos w kat. szkół podstawowych zajęła kolejny raz I miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             Organizatorem konkursu był Jarosław Zieliński Poseł na Sejm RP. Partnerem tegorocznej edycji Konkursu był na mocy zawartego Porozumienia Instytut Pamięci Narodowej – Odział w Białymstoku.

          • „Czytanie się opłaca!” – podsumowanie projektu „Ratownicy Czytelnictwa” w klasach pierwszych

            W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klas 1a, 1b i 1c aktywnie uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Ratownicy Czytelnictwa – Czytanie się opłaca”.

            Celem przedsięwzięcia było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, budowanie nawyku codziennego kontaktu z książką oraz pokazanie najmłodszym, że czytanie może być fascynującą przygodą.

            Przez cały rok szkolny pierwszoklasiści brali udział w wielu różnorodnych działaniach promujących książki i czytelnictwo. Wspólnie odkrywali świat literatury dziecięcej, uczestniczyli w głośnym czytaniu, rozmawiali o bohaterach książek, wykonywali prace plastyczne inspirowane przeczytanymi utworami oraz podejmowali liczne aktywności rozwijające wyobraźnię, kreatywność i umiejętność słuchania ze zrozumieniem.

            Realizacja przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez ogromnego wsparcia Pań pracujących w bibliotece szkolnej, które przez cały rok służyły pomocą, dzieliły się swoją wiedzą, przygotowywały ciekawe inicjatywy oraz inspirowały dzieci do sięgania po kolejne książki.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, uczennicom klas ósmych oraz pracownikom biblioteki za wspólne tworzenie społeczności młodych czytelników. Wierzymy, że zaszczepiona w tym roku miłość do książek będzie towarzyszyć naszym uczniom przez wiele kolejnych lat, a motto projektu – „Czytanie się opłaca!” – pozostanie z nimi na długo.

             

          • „Jak nie czytam, jak czytam!”

            12 czerwca 2026 roku nasza szkoła wzięła udział w największej w Polsce akcji czytelniczej: „Jak nie czytam, jak czytam!”, której organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” we współpracy z bibliotekami i szkołami z całej Polski.

            Wydarzenie ma na celu promowanie czytelnictwa oraz pokazanie, że literatura może być źródłem świetnej zabawy i artystycznych inspiracji.

            W ramach akcji zorganizowano:

            • Turniej wiedzy – „Tropem książkowych tytułów” - rozpoznaj tytuł” – uczniowie rywalizowali ze sobą, odgadując tytuły książek na podstawie fragmentów tekstu, rekwizytów, nietypowych zagadek oraz zaprezentowanych scenek.
            • Książkowy Tik-Tok – „Książka, którą warto przeczytać” –nawiązując do nowoczesnych trendów i propagując literaturę w sieci, młodzież wykorzystała nowoczesne technologie, tworząc krótkie, kreatywne materiały wideo ukazujące ich ulubione książki.
            • Spotkanie z poezją naszego Patrona – K. I. Gałczyńskiego - uczniowie

            łączyli słowo pisane z obrazem.

            •  Quiz czytelniczy –„Czy znasz tę książkę”.
            • Jedno serce, wiele książek – o godzinie 10.00 uczniowie zgromadzili się na dziedzińcu szkolnym, przynosząc swoje ulubione książki. Następnie utworzyli duże serce, symbolizujące miłość do książek i czytania. Każdy uczestnik trzymał swoją ulubioną książkę, podkreślając w ten sposób, jak ważne jest czytanie i rozwijanie zainteresowań literackich. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia  poświęciliśmy czas na czytanie swoich ulubionych lektur. Akcja przebiegała w milej, radosnej atmosferze.

            Dzięki zaangażowaniu biblioteki szkolnej, nauczycieli języka polskiego, plastyki i społeczności szkolnej udowodniliśmy, że czytanie nie zna nudy, a klasyczna poezja łączy się ze współczesną sztuką wizualną. Wydarzenie to pokazało, że czytanie książek ma w naszej szkole ogromną siłę, a pomysłowość uczniów nie zna granic. Zajęcie te dostarczyły wszystkim pozytywnych emocji, zachęcając do korzystania z zasobów biblioteki i sięgania po książki. Dziękujemy za wspólną, kreatywną zabawę.

          • "Poznajemy Podlaskie" 2026

            9 czerwca odbyła się wycieczka w rejon Podlasia Nadbużańskiego, zorganizowana w ramach przedsięwzięcia „Poznajemy Podlaskie”. Uczestnicy mieli okazję poznać najciekawsze miejsca i zabytki tego malowniczego regionu.

            Pierwszym punktem programu był Drohiczyn, gdzie odbył się rejs statkiem po rzece Bug. Duże wrażenie zrobiły piękne nadbużańskie krajobrazy oraz możliwość podziwiania przyrody z pokładu statku. Następnie uczestnicy odwiedzili Górę Zamkową, z której rozciąga się wspaniała panorama okolicy.

            Kolejnym miejscem był Mielnik. Zwiedzono tam wystawę etnograficzną „Podlaski Kuferek”, prezentującą kulturę i tradycje regionu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kopalnia kredy oraz ruiny kościoła zamkowego, będące świadectwem bogatej historii miejscowości.

            W dalszej części wycieczki uczestnicy odwiedzili Świętą Górę Grabarkę – najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce, które zachwyciło wyjątkową atmosferą i niezwykłym widokiem tysięcy krzyży pozostawionych przez pielgrzymów.

            Przez cały dzień dopisywała piękna, słoneczna pogoda, a wszystkim uczestnikom towarzyszyły doskonałe humory. Wycieczka była nie tylko okazją do poznania atrakcji Podlasia Nadbużańskiego, ale także do wspólnej integracji i aktywnego spędzenia czasu.

             

          • Sport i zabawa – wycieczka do Pięknej Góry.

            W miniony wtorek uczniowie klasy I A oraz III A wybrali się do Pięknej Góry (miejscowości położonej nieopodal Giżycka), by wspólnie spędzić czas w aktywny sposób.

            Kompleks wypoczynkowy „Gwarek Mazury” mile zaskoczył oryginalnymi propozycjami związanymi z zabawą na świeżym powietrzu. Nasi uczniowie wcieli się w rolę komandosów, pokonując niełatwe tory przeszkód – jednocześnie przezwyciężając własne słabości, zagrali w wzbudzający zachwyt football bańkowy oraz rugby…

            Śmiechom i radosnym okrzykom nie było końca!

          • Mali ratownicy w akcji!

            Udzielanie pierwszej pomocy, RKO, czy też zachowywanie "zimnej krwi" w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach to kluczowe umiejętności w życiu codziennym, które mogą zadecydować o bezpieczeństwie naszym i osób w naszym otoczeniu. Uczniowie klasy 1a mieli okazję poznać te niezwykle ważne zagadnienia zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Dzieci uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez trójkę doświadczonych ratowników medycznych - pracowników Straży Pożarnej. Poprzez formę dostosowaną do młodych odbiorców, prowadzący zaprezentowali w jaki sposób należy podejmować działania ratownicze w razie zagrożenia życia lub zdrowia oraz udzielili cennych rad i wskazówek. Spotkanie stanowiło cenną lekcję na temat zdrowia, bezpieczeństwa oraz empatii. 

          • III Turniej Grajewskiej Szkolnej Ligi Szachowej.

            31 maja 2026 r. w naszej szkole odbył się III Turniej Grajewskiej Szkolnej Ligi Szachowej, w którym wzięło udział 28 zawodników z Grajewa i okolic! Turniej rozegrano systemem szwajcarskim. Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach: do lat 13 oraz Open, a dodatkowo wyróżniono najlepiej grającą dziewczynę. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania, sportowej postawy oraz stworzenia wspaniałej atmosfery podczas zawodów! 

            Przed nami ostatnie już spotkanie – wielki finał, który odbędzie się 27 czerwca   2026 r.  

            Zapraszamy do udziału oraz kibicowania zawodnikom!

          • "Czytanie jest THE BEST!" - sukcesy naszych uczniów.

            Wiktoria Wójcicka z klasy 6a (laureatka w swojej kategorii wiekowej)Dawid Kulikowski z klasy 4b ( wyróżniony w swojej kategorii wiekowej) odebrali dyplomy i nagrody w wojewódzkim konkursie plastycznym „Czytanie jest THE BEST!”. Organizatorem konkursu była Fundacja Sąsiedzi oraz Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Konkurs towarzyszył Festiwalowi literackiemu "Na pograniczu kultur" organizowanemu przez Fundację Sąsiedzi w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku. Celem konkursu było promowanie czytelnictwa oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do rozwijania wyobraźni poprzez twórczość plastyczną inspirowaną książkami.

            Nagrodzone prace zostały docenione za pomysłowość, estetykę wykonania oraz ciekawe ujęcie tematu. Sukces naszych uczniów jest dowodem na to, że chętnie sięgają po książki i potrafią w kreatywny sposób przedstawiać swoje czytelnicze inspiracje.

            Gratulujemy Wiktorii i Dawidowi i życzymy im dalszych sukcesów zarówno w rozwijaniu talentów artystycznych, jak i odkrywaniu świata literatury. Mamy nadzieję, że udział w konkursie będzie dla nich motywacją do podejmowania kolejnych twórczych wyzwań. 

             

             

          • Dzień Dziecka w naszej szkole!

              29 maja 2026r. w naszej szkole odbył się Dzień Dziecka. Uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych atrakcjach i zabawach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Największym zainteresowaniem cieszył się turniej rycerski, podczas którego mieli okazję poznać średniowieczny sprzęt oraz obserwować pokazy walk i zbroi. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach garncarskich oraz uczyły się średniowiecznych tańców. Po historycznych atrakcjach czekały na nie gry i zabawy ruchowe na kompleksie sportowym. Nie zabrakło także pysznego poczęstunku – domowych gofrów, croissantów oraz orzeźwiającej lemoniady. Ten dzień sprawił uczniom wiele radości i z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci.

          • KONKURS RECYTATORSKI I PLASTYCZNY IMIENIA KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO

            25 maja odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którego celem było popularyzowanie twórczości patrona szkoły, rozwijanie zainteresowań literackich oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich uczniów. Podczas wydarzenia przybliżono sylwetkę naszego patrona, a także wspólnie odśpiewano „Pieśń do Ojczyzny”.

            Uczestnicy z dużym zaangażowaniem prezentowali wybrane utwory poety, zachwycając publiczność interpretacją, dykcją i wrażliwością artystyczną. Jury miało niezwykle trudne zadanie, ponieważ wszyscy uczestnicy wykazali się wysokim poziomem przygotowania oraz piękną interpretacją poezji. Recytowane wiersze przypomniały, jak wyjątkowa i ponadczasowa jest twórczość Gałczyńskiego – pełna humoru, refleksji i poetyckiego uroku.

            Podczas spotkania rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „Portret Gałczyńskiego” i wręczono nagrody wyróżnionym uczniom.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i talentu, a laureatom życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy nauczycielom oraz rodzicom za wsparcie i przygotowanie uczniów do konkursu. Spotkanie z poezją i twórczością naszego patrona było dla całej społeczności szkolnej cenną i inspirującą lekcją wrażliwości na piękno słowa.

          • RATOWNICY CZYTELNICTWA

                   W naszej szkole w ramach w ogólnopolskiego programu „Ratownicy Czytelnictwa” już od dawna podejmowane są działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa. Powstało koło „Wkręcone w czytanie”. Uczennice już od szóstej klasy czytały regularnie swoim młodszym koleżankom i kolegom w świetlicy i przedszkolu. W tym roku szkolnym rozszerzyły swą działalność i – zgodnie z pomysłem projektu – zaczął działać wolontariat czytelniczy. Uczennice nie tylko czytają młodszym Bajki - pmagajki, przygotowują małe inscenizacje do tekstów Fredry czy Brzechwy, ale i pomagają w bibliotece. Poza tym z okazji Międzynarodowego Dnia Książki utworzyły i dbają o regał bookcrossingowy. Zamierzają też dzielić się wrażeniami po przeczytaniu książek i pisać ich recenzje.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Grajewie NIP 7191450774
      • 86 272 48 28, 86 272 29 65
      • Szkolna 12
        19-200 Grajewo
        Poland
  • Galeria zdjęć

    • brak danych