Strona główna
RATOWNICY CZYTELNICTWA
- 09.10.2023
29 września br. – Dniem Głośnego Czytania – zapoczątkowaliśmy w naszej szkole działalność Ratowników Czytelnictwa.
Celem tego ogólnopolskiego programu jest zwrócenie uwagi na innowacyjne sposoby nauki czytania, na uświadomienie wszystkim jak ważną rolę może odgrywać książka w życiu człowieka już od najmłodszych lat. To zachęcanie do tworzenia biblioteczek podręcznych w klasach, świetlicach, na szkolnych korytarzach… To namawianie, by rodzice czytali już niemowlętom. Odkrywajmy wspólnie nowe lądy upowszechniania czytania – to przewodnia myśl tegorocznej edycji programu.
Z tej okazji w szkole odbył się konkurs „Kto to czyta?”. Na przerwach nauczyciele (różnych przedmiotów, nie tylko poloniści) czytali przez radiowęzeł szkolny o powodach, po co warto upowszechniać czytanie. Zadaniem uczniów było wysłuchanie informacji, rozpoznanie osoby czytającej i udanie się do niej po hasło (powód, po co upowszechniać czytanie) oraz nagrodę. Z tych materiałów powstała gazetka z ważnym przesłaniem do uczniów i rodziców.
Pamiętajmy:
- Czytajmy i rozmawiajmy z dziećmi, będą zdrowsze.
- Bez czytania nie ma edukacji.
- Czytajmy książki, nauczymy się czytać ludzi.
- Czytanie tworzy innowatorów.
- Czytanie czyni nas równymi.
- Mamy prawo do czytania. Korzystajmy z niego.
„ Wrzesień końcem jest wakacji, choć nie braknie też atrakcji...”
- 06.10.2023
W naszej świetlicy również ich nie brakowało. Jak co roku zgodnie z harmonogramem pracy świetlicy wybraliśmy się do Parku Solidarności w poszukiwaniu darów jesieni. Dzieci zbierały kolorowe liście, kasztany, orzechy i żołędzie, z których wykonały piękne jesienne prace plastyczne. Nasi wychowankowie zapoznali się też ze sztuką układania serwetek i nakrywania do stołu. Był to wstęp do lubianych przez dzieci zajęć kulinarnych.
7
#SprzątamyDlaPolski
- 05.10.2023
4 października grupy Tygrysy i Odkrywcy wzięły udział w IV edycji akcji #SprzątamyDlaPolski. Jest to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Przedszkolaki zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki, worki na śmieci i pozytywnie zmotywowani wzniosłym celem przedsięwzięcia wyruszyli spod budynku szkoły i zajęli się oczyszczaniem przydzielonego im terenu.
Na szczęście pogoda nam dopisała, a dzięki aktywnej postawie dzieci udało się nam zebrać cztery worki śmieci. Udział naszych przedszkolaków w akcji z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie.
11
Dzień Chłopaka
- 02.10.2023
W piątek 29 września chłopcy z oddziałów przedszkolnych obchodzili swoje święto. Chłopcy - życzymy Wam, abyście byli zawsze szczęśliwi, zdrowi i uśmiechnięci! Spełniajcie swoje marzenia!
14
"Tygrysy" na wycieczce
- 02.10.2023
27 września przedszkolaki z grupy Tygrysy wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Alpaki" w Sobolach. Przedszkolaki spędziły czas w towarzystwie sympatycznych zwierząt gospodarskich, jak również egzotycznych. Miały okazję nakarmić oraz pogłaskać owce, kozy, osiołki, konie, króliki, gęsi, daniele, lamę oraz kangura. Największe zainteresowanie wzbudziły alpaki, do których dzieci mogły się przytulić. Kolejną atrakcją była przejażdżka bryczką po okolicy oraz wspólna zabawa na ogromnym placu zabaw. Na zakończenie pobytu na dzieci czekało przygotowane ognisko, podczas którego mogły samodzielnie upiec kiełbaski. Podczas wycieczki wszystkim dopisywał dobry humor, a uśmiechy nie schodziły z twarzy naszych podopiecznych.
6
Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych
- 02.10.2023
22 grudnia 2023 r. (piątek) 29, 30 kwietnia 2024 r. (poniedziałek, wtorek)
2 maja 2024 r. (czwartek)
14, 15, 16 maja 2024 r. (wtorek, środa, czwartek) – egzamin ósmoklasisty
31 maja 2024 r. (piątek)
Europejski Dzień Języków w SP1
- 27.09.2023
„Granice mojego języka są granicami mojego świata”- Ludwig Wittgenstein
26 września 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Grajewie obchodzono Europejski Dzień Języków. Z okazji tej odbył się apel, konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych w formie „Familiady” oraz promocja programu Erasmus+. Uczniowie byli zachęcani do nauki języków obcych. Przygotowano i rozwieszono wiele plakatów informujących o obchodach tego święta w naszej szkole.
Celem ustanowienia tego wydarzenia przez Radę Europy było uświadomienie ogółowi społeczeństwa znaczenia wielojęzyczności w Europie, pielęgnowanie różnorodności kulturowej i językowej oraz wspieranie nauki języków obcych, także poza formalnym cyklem kształcenia.
Szkolny koordynator programu Erasmus+,
Jakub Czyż
6
Erasmus+ w Rumunii
- 27.09.2023
W dniach 18-21 września 2023, w Rumunii odbyło się spotkanie koordynatorów w związku z realizacją projektu Erasmus+ „Language Learning via Literature” 2021-2023. Szkołę Podstawową nr 1 w Grajewie reprezentowało dwóch nauczycieli.
W trakcie spotkania odbyła się prezentacja i analiza raportu okresowego, analiza działań projektowych i ich wpływu na uczestników, analiza planu rozpowszechniania, analiza: Facebook, Blog i strony projektu. Ostatecznym produktem spotkania jest raport końcowy.
Ponadto zwiedzano centrum Bukaresztu, Brasov, Sinaia, Zamek Bran i nawiedzony dom, Zamek Peleş oraz Zamek Pelişor.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty.
Szkolny koordynator programu Erasmus+,
Jakub Czyż.
6
PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA...
- 26.09.2023
Przedszkolaki z grupy Tygrysy przyłączyły się do II edycji Ogólnopolskiej kampanii na rzecz ochrony drzew PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach oraz uczuła na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru lasu. Dzieci chętnie przytulały się do drzew, bo wiedzą, jak ważną rolę odgrywają one w naszym życiu oraz jak wielki mają wpływ na życie na całej planecie.
#straznicylasow
,,Z wielkim koszem idzie jesień po lesie. Co w tym koszu Pani Jesień nam niesie?"
- 26.09.2023
W tym tygodniu dzieci z grupy "Biedronki" powitały Pierwszy Dzień Jesieni. Tego dnia "królowały" kolory brązowy, żółty i czerwony. Organizowane były zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswoiły wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku.
12
Śladami przeszłości Grajewa
- 26.09.2023
25 września 2023 r. uczniowie klasy 4a wybrali się do Grajewskiej Izby Historycznej. Jako początkujący adepci historii (dla nich jeszcze sztuki tajemnej!) dowiedzieli się o funkcjonowaniu i zadaniach tej instytucji. Pan Maciej wyjaśnił uczniom czym różnią się od siebie wystawy stałe od czasowych, czym są zabytki i dlaczego są tak ważne w procesie poznawania dziejów miasta. Uczniowie mogli zobaczyć zgromadzone artefakty z bardzo zamierzchłej przeszłości Grajewa i okolic oraz z okresu II Rzeczypospolitej. Najwięcej emocji wzbudziła sala z militariami XX wieku. Z ogromnym zainteresowaniem dzieci słuchały dziejów kolei w Grajewie, w czym pomogły liczne eksponaty z najnowszej wystawy czasowej zatytułowanej „Para buch … (1873-2023 – 150 lat kolei w Grajewie)”. Po tak bogatej strawie intelektualnej przyszedł czas na posiłek i relaks, a następnie powrót do szkoły.
6
Pracownia kompetencji cyfrowych
- 25.09.2023
Miło nam poinformować, że nasza szkoła została laureatem konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych"!
Oznacza to, że wkrótce trafi do Was mobilna pracownia komputerowa składająca się z 16 laptopów wraz z przenośną szafą. Zestaw będzie uzupełniony o oprogramowanie ułatwiające pracę z uczniami oraz interaktywny monitor, który przyda się na niejednej lekcji.
Gratulujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w konkurs.
„O kolei po kolei”
- 25.09.2023
Rok 2023 jest dla Grajewa rokiem szczególnym. Mija 150 lat od uruchomienia kolei Brzesko-Grajewskiej, która w sposób znaczący wpłynęła na rozwój naszego miasta. W związku z tak znamienitym jubileuszem w sobotę 23 września 2023 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej miało miejsce otwarcie wystawy „Para buch … (1873-2023) – 150 lat kolei w Grajewie”. Spotkanie rozpoczęło się pokazem sygnałów kolejowych, a następnie wygłoszony został krótki referat o powstaniu i znaczeniu linii kolejowej Brzesko-Grajewskiej. Zgromadzono liczne urządzenia techniczne, szyny kolejowe, dokumenty, zdjęcia i plany techniczne. Świetnym uzupełnieniem wystawy są znaczki pocztowe. Licznie zgromadzeni goście otrzymali okolicznościowy bilet kolejowy w formie kartonika (starsi pamiętają takowe), kartki pocztowe, stemple i broszurę informacyjną.
Najmilszym punktem dla najmłodszych uczestników sobotnich obchodów jubileuszowych było wręczenie nagród laureatom i uczestnikom konkursu plastycznego „150 lat kolei Brzesko-Grajewskiej”. Wśród laureatów byli też uczniowie Szkoły Podstawowej nr1:
Oliwier Perzanowski – I miejsce w kategorii klas 0-II
Hanna Kowalewska i Julia Zorczykowska – III miejsce w kategorii klas 0-II
Julia Purwin i Aleksander Kowalewski – III miejsce w kategorii klas III-V
Dominika Róża Modzelewska – III miejsce w kategorii klas VI-VIII
Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie również otrzymali upominki: Monika Stępniak, David Modzelewski, Nikola Ladzińska, Grzegorz Przybysz, Jakub Moszczyński, Zuzanna Jaczyńska, Kornelia Barycka.
Wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom gratulujemy i dziękujemy za reprezentację naszej szkoły.
8
ZASADY OPŁAT ZA OBIADY DLA UCZNIÓW KLAS I-VIII z SP nr 1 w Grajewie za miesiąc październik 2023 r.
- 22.09.2023
- Opłaty za obiady za miesiąc październik 2023 r. należy wpłacać w dniach 25 -28 września 2023 r. (uczniowie otrzymają 25 września 2023 r. paski z naliczeniem kwoty do zapłaty).
- Koszt obiadu dla ucznia za miesiąc październik 2023 r. wynosi 132,00 zł (22 dni żywieniowe x 6,00 zł).
- Karta obiadowa będzie wydana dla ucznia po zaksięgowaniu należności na koncie szkoły.
- Numer konta do wpłat za obiady :
49-1020-1332-0000-1202-1075-8649
tytułem: za obiady, imię i nazwisko ucznia, klasa, za miesiąc ……… r.
*proszę o dokładne wpisywanie danych i niezaokrąglanie kwot
- W przypadku nieobecności ucznia opłata za obiady zostanie zwrócona przy rozliczeniu
w następnym miesiącu. Warunkiem dokonania odpisu jest zgłoszenie terminu nieobecności ucznia u kierownika świetlicy najpóźniej do godz. 9.00. pod nr. tel. (86) 272-48-28 wew. 207. Odpisu, o którym mowa dokonuje się począwszy od drugiego dnia nieobecności. Odpisu nie dokonuje się w trzech ostatnich dniach miesiąca. - Pierwszego dnia nieobecności dziecka rodzice/opiekunowie prawni mogą pobrać obiad na wynos w godz. 12.50-13.15 oraz 13.45-14.00.
- Wszystkie zmiany dotyczące korzystania z obiadów (np. rezygnacja z obiadów), należy zgłaszać do kierownika świetlicy.
Podlaska Policja szuka imienia dla żubra.
- 22.09.2023
Podlaska Policja szuka imienia dla Żubra-nowej maskotki podlaskiej Policji. Ty też możesz nam pomóc! Wystarczy wymyślić najbardziej oryginalne i pasujące imię oraz wykonać pracę plastyczną. Pod koniec października Żubr oficjalnie zajmie miejsce Misia Dobromisia, który przez wiele lat towarzyszył policjantom podczas spotkań z najmłodszymi mieszkańcami naszego województwa. Zapraszamy do udziału dzieci klas I-III podlaskich szkół podstawowych. Masz już pomysł na imię dla policyjnego Żubra? Prosimy o zgłaszanie swoich propozycji wychowawcom klas do 29 wrzesśnia 2023 r. Najlepsi z najlepszych otrzymają nagrody.
Dzień Przedszkolaka
- 21.09.2023
„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 września zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka". 20 września nasze kochane Przedszkolaki świętowały uroczyście „Dzień Przedszkolaka”. W tym dniu nie zabrakło okazji do zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Odpowiedni dobór muzyki oraz zabaw integracyjnych zainspirował przedszkolaków do okazania sobie nawzajem życzliwości, wywołał radość oraz chęć dzielenia się nią z innymi. Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci, aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach, a każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają!
29
🟣🟡 "DZIEŃ KROPKI"🔵🟢
- 18.09.2023
Dnia 15 września w grupie 🐞,,Biedronki"🐞 obchodziliśmy "DZIEŃ KROPKI". Był to dzień wyjątkowy, ponieważ jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W tym dniu oczywiście najważniejsza była KROPKA, która zawładnęła całą naszą grupą. Kropki pojawiły się na naszych ubraniach i w sali. W tym dniu wszystko było ,,skropkowane"!
20
Leśni obserwatorzy na tropie
- 15.09.2023
13 września 2023 r. uczniowie klas 4a i 4b naszej szkoły na zaproszenie Biebrzańskiego Parku Narodowego uczestniczyli w warsztatach naukowych. Podzieleni na grupy Kucharzy bobra i Leśnych obserwatorów zgłębiali tajemnice lasu i rzeki: uczyli się rozpoznawać drzewa po liściach i korze, poznali tajemnicę ubarwienia zębów bobra, poszukiwali nietoperzy. Bardzo ciekawe były też zajęcia z mikroskopem. Dzieciaki wróciły z nowymi umiejętnościami i wiedzą. Dziękujemy pracownikom BPN za ciekawie przeprowadzone zajęcia.
11
NARODOWE CZYTANIE – 12 edycja.
- 14.09.2023
9 września w Miejskiej Bibliotece grajewianie kolejny raz włączyli się do wspólnej lektury. Wydarzenie poprowadził aktor filmowy i teatralny, Tomasz Stockinger. W tym roku przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy szkół i uczniowie czytali wybrane fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Naszą szkołę reprezentowały pani dyrektor, Karolina Modzelewska i uczennica klasy VI b, Aniela Sulima. Ona była najmłodszą czytającą, a jej siostra, Pola, została najmłodszą osobą, która wygrała nagrodę w quizie związanym z czytanymi przez gości fragmentami książki. Gratulacje. Na koniec uczestnicy spotkania mieli przyjemność wysłuchać znanych utworów w wykonaniu Tomasza Stockingera.
„Gdzie ta wieś, której nie ma?”
- 14.09.2023
W ubiegły piątek 8 września uczniowie klasy 8b uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych przy Leśniczówce Grzędy. Okazją była 79. rocznica największej w naszym regionie bitwy partyzanckiej 9PSK AK z Niemcami w 1944 r. Okolicznościowe przemowy, pieśni patriotyczne i salwę honorową poprzedziła msza polowa. Tegoroczne uroczystości na Grzędach zostały uzupełnione o jeszcze jeden bardzo ważny dla tego miejsca element historyczny: 16 sierpnia 2023 r. minęła 80. rocznica pacyfikacji wsi Grzędy przez Niemców. Uroczyście poświęcona została tablica upamiętniająca męczeństwo mieszkańców wsi Grzędy, a następnie zebrani goście mieli możliwość obejrzenia spektaklu plenerowego „Gdzie ta wieś, której nie ma?”. Widowisko zostało przygotowane w wyniku dwutygodniowych warsztatów artystycznych i wspólnej pracy grupy dzieci i młodzieży z Rajgrodu oraz białostockich twórców: reżysera, muzyka i aktorki. Dodatkowo w spektaklu wzięli udział lokalni seniorzy, którzy odczytywali wspomnienia mieszkańców nieistniejącej już wsi. Była to piękna żywa lekcja historii, w której mieli zaszczyt uczestniczyć nasi uczniowie.
Nagłówek
Ratownicy Czytelnictwa z kolejną wizytą w przedszkolu
6Kolejny miesiąc, kolejna bajka i kolejny lęk oswojony. Jest coraz cieplej, częściej świeci słońce i chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Tym, co może dzieci zniechęcać do tego, są owady, których często się boimy. Dzięki Ratownikom Czytelnictwa i lekturze kolejnej bajki - pomagajki, Smerfy, Biedronki, Tygryski, Tropiciele i Odkrywcy dowiedzieli się, że każdy owad ma w przyrodzie określoną rolę. Dzięki pszczołom mamy miód. Dzięki mrówkom czyste ścieżki w lesie, gdyż mrówki są „sprzątaczami” i usuwają wszystko, co jest zbędne, jak na przykład igły z sosny, czy liście z buku. Ponadto od owadów moglibyśmy się sporo nauczyć. Mrówki i pszczoły to bardzo pracowite stworzenia! Nie możemy się ich bać! One pomagają nam, my pomagamy im! Tę myśl starały się przekazać uczennice z koła „Wkręceni w czytanie” swoim młodszym koleżankom i kolegom z grup przedszkolnych w SP1. Później dzieciaki układały puzzle – pszczółki. Mamy nadzieję, że nauka płynąca z tej lektury zostanie w sercach i umysłach naszych młodych słuchaczy.
Godziny dzwonków
Czwartek 29.05.2025Galeria zdjęć
- brak danych
Mapa